Sajnos közismert tény, hogy a Facebook alkalmazásainak a használata során ki vagyunk téve az adathalászoknak és még rosszindulatú szoftverek is beférközhetnek a gépünkre.
Egy nagyon friss cikket olvastam, melyben at AVG munkatársai felhívták a figyelmünket, hogy fél tucat alkalmazát törnek fel a hackerek, ami azért ilyesztő, mert ez az első eset, hogy alkalmazásba nyúltak bele. Korábban olyan Facebook-on terjedő féreg volt ismeretes mint a Koobface. Ez a felhasználók profiljába beférkőzve üzeneteket küldött az áldozat ismerőseinek, mely egy linket tartalmazott, ahol az Adobe Flash letöltésére bíztatták a user-t. Ha valaki letöltötte és megnyitotta a programot, máris fertőzőtt volt.
Na, de most nézzük az aktuális veszélyt. Ugyan nem érintett sok felhasználót, de egy másik kutató is kimutatta, hogy az alkalmazáok nem veszélytelenek. A megrázó az volt az Ő esetében , hogy 6 alkalmazás a 10 legnépszerűbb közül került ki, 9700 alkalmazás volt érintett, ami 218 millió felhasználót jelent!
Ez az új fertőzés magába az alkalmazás kód darabkájába épült be- ezek az ún. "iframes". Ezek képesek voltak tartalamt tölteni a rosszindulatú oldalakról az alkalmazás oldalára a Facebook-on, ami arra buzdította a felhasználót, hogy frissítse Adobe Reader programját (én szerencsére nem találkoztam vele). Miután megnézték a forráskódot, kiderült, hogy maguk a fejlesztők voltak az áldozatok, mivel az Ő gépükről került be az "iframe" az alkalmazás kódjába.
Másik megrázó tény, hogy a legtöbb programból könnyedén megszerezhetők személyes adataink. Sok biztonsági kiskapu áll ugyanis a hackerek rendelkezésére, akik így könnyedén megszerezhetik az adatokat a profilunkról, állapotfrissítéseinket, sőt még a fotóinkat is!
Ami még ilyesztőbbé teheti a helyzetet, hogy ha felfedeztek egy hibát, és tájékoztatták arról az alkalmazás készítőjét, néha 1 hétbe, de volt olyan eset, hogy 2 hétbe telt, mire a készítő reagált és javította a problémát.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése