2009. november 30., hétfő
Facebook minialkalmazásai- készítés
A cikk egy angol nyelvű útmutatóból készült, mely megtalálható itt.
Itt az alapokat tekintjük át, ha valaki olyan problémára keres választ, melyről nem beszélek, érdemes megtekinteni az alábbi 2 kiváló forrást:
-Facebook developers wiki
-Facebook developers forum
Tisztázzuk, mi az ami nélkül nem is érdemes belekezdeni:
- jól tájékozottnak kell lennünk PHP, vagy valamilyen más programozási nyelvben- mint például a Ruby on Rails, JavaScript, vagy a Python;
- kell lenni alapvető ismereteinknek az Internetről, SSH-ról, MySQL-ről és az Unixról;
- rendelkeznünk kell egy tárhellyel, ahol az alkalmazás élni fog.
1) Amire elsősorban szükség van, és innen indul ki minden, az nem is más, mint egy Facebook fiók/profil. Keressük meg a Facebook Fejlesztők alkalmazást és telepítsük.
2) Kezdjük el egy új alkalmazás létrehozását, fogadjuk el a „Felhasználási feltételeket”.
3) Ha ezt megtettük megkapjuk az alkalmazásunk alapvető információit, melyek az alábbiak: API kulcsunk, mely kulcs azonosítja az alkalmazást a Facebook számára; és az Alkalmazási titkot, melyet a Facebook arra használ, hogy az általunk kért kérést azonosítsa. Ezt a kódot soha ne adjuk ki mások számára!
4) Mielőtt eljutnák a kód szerkesztéséig néhány beállítást még meg kell adni, ezért klikkeljünk a „Beállítások szerkesztése” gombra. Azt vegyük figyelembe létrehozáskor, hogy a kapcsolati, ill. email címünk, megegyezik a profilunkon megadottal.
5) Adjuk meg a visszahívási URL-t. Ez az a cím ahol az alkalmazás létezik egy szerveren.
6) Adjuk meg a canvas oldal URL-jét. A canvas oldal az a cím, ahol az alkalmazás él a Facebookon. Amikor a felhasználók hozzáférnek az alkalmazáshoz, ez az oldal ahová kerülnek. Jó ötlet, ha az alkalmazás nevét, vagy valami ahhoz hasonlót választunk. Ennek legalább 7 karakter hosszúnak kell lennie és csak betűket, pontot-vesszőt és aláhúzást tartalmazhat.
7) Azt szeretnénk, hogy a felhasználók elhelyezhessék az alkalmazást a profiljukon, ezért válaszoljunk Igen-nel arra a kérdésre, hogy „Hozzáadható az alkalmazásod a Facebookhoz”?
8) Akár hiszed, akár nem, mindössze erre van szükség ahhoz, hogy egy egyszerű alkalmazást elindítsunk.
Az alkalmazás beállítása a host-on:
Mielőtt beállítanánk a szerveren az alkalmazást, meg kell győződnünk róla, hogy a szerver készen áll-e arra, hogy a Facebook alkalmazást futtassa, kezelje.
o Ha olyan host szolgáltatást használunk, mint a Joynet, az Facebook PHP kliens könyvtárral installálva érkezik MySQL-el és memcached.
o Ha nem használ olyan host szolgáltatást, mely előre meghatározott Facebook alkalmazási környezettel rendelkezik, akkor szükséges lesz feltölteni kliens könyvtárat és MySQL-t installálni.
Ha a host be van állítva, akkor bemásolhatod a minta kódot a szerverre:
1) Menj vissza a fejlesztői alkalmazáshoz, és klikkelj a minta-kódra az alkalmazás információnál. Látni fogsz egy alapvető PHP fájlt, de vedd figyelembe, hogy a minta-kód műr tartalmazza az API kulcsot és titkot.
2) Ennek a fájlnak a tartalmát illeszd be az index.php nevű fájlba a szerveren, ugyanabba a mappába, ahol a Facebook kliens könyvtára található.
3) Az alkalmazásod készen áll a tesztelésre. Térj vissza a keresőbe és gépeld be a canvas oldal URL-jét.
4) Egy olyan oldalt kell látnod, mely az első 25 Facebook barátodat mutatja.
És ennyi. Ez egy egyszerű bemutató arról, hogy hogyan építs gyorsan egy Facebook alkalmazást. Bemutattunk néhány alapvető Facebook Platform fogalmat, úgy mint a Platform API-t és FBML, a Facebook jelölő nyelvet.
2009. november 9., hétfő
Facebook minialkalmazásai- biztonság
2009. október 31., szombat
Facebook minialkalmazásai- fajtái
2009. október 30., péntek
Facebook minialkalmazásai-bevezető
Egyre nő a magyarországi Facebook felhasználók száma, ezért nem árt figyelmet szentelni a jelenségnek, azon belül is, az egyre népszerűbb alkalmazásoknak.
Bizonyára, ha az olvasó is aktív Facebook felhasználó, feltűnt, hogy milyen sok időt töltünk az oldalon. Nem is mindig azért, hogy az ismerőseinkkel tartsuk a kapcsolatot, hanem egyre inkább azért, hogy megnézzük, mit tettek barátaink az elmúlt pár órában. Számos programocska található a site-on, és ez teszi igazán érdekessé az egészet.
Határozottan úgy tapasztalom,- lehet, hogy másoknál ez nem így van - hogy egyre inkább azért jelentkezem be, naponta többször is, hogy egy adott játékkal játsszak, vagy, hogy meglessem, milyen jópofa dolgot osztottak meg ismerőseim, például, hogy milyen mókás dolgot bontottak ki a Pandora box-ból.
Azt hiszem többen tanúsíthatják, hogy ezek a játékok és egyéb alkalmazások, konkrétan függőséget alakítanak ki. Talán nem is függőségről kéne beszélnem, hanem inkább megszokásról. Ha már egyszer elkezdjük onnantól kezdve nincs megállás, azok számára, akik hajlamosak ilyen kis butaságokra.
Személy szerint leginkább a játékokban veszek részt, és élem ki függőségem, de az alkalmazásoknak számos típusa van. Leggyakrabban a játékok és kvízek bűvkörébe kerülünk, de számos egyéb fajta is felfedezhető, melyek bemutatásra majd egy későbbi cikkben vállalkozom.
De jön a nagy kérdés hogy miért csináljuk? Többféle magyarázatot rangsorolni nem tudom, csak felsorolni őket, ki-ki döntse el maga, hogy Ő miért foglalkozik velük. Egyfelől, már írtam a megszokásról, hogy ha elkezdte az ember, akkor már nem hagyja abba. Másik oknak látom, és be kell vallanom, hogy elég jópofa időtöltés. Ha az ember éppen unatkozik, vagy nincs kedve dolgozni, de még ahhoz sincs kedve hogy valami értelemeset olvasson, akkor csak felmegy a Facebook-ra, hogy kitöltse azt a kvízt, amelyet már kb. 5 barátja megcsinált, csak azért hogy megtudja, hogy Ő vajon melyik típusba tartozna, ami a munkahelyi, iskolai étkezések, beszélgetések közepette, beszédtémául szolgálhat. Itt lép színre a közösségi szellem, mint kiváltó ok, hogy „ha mindenki csinálja akkor én is” alapon ne maradjunk ki a tutiból.
Ezek a kis programok a munka/tanulás folyamán igazán üdítően tudnak hatni. El kell ismernem, hogy jól esik tanulás közben 2 óránként felnézni az oldalra, fejlődni egy kicsit a kedvenc játékban, kinyitni valami vicceset a Pandora dobozból, és utána mindjárt más ha újra neki kell ülni a munkának.
Ezért itt most be is fejezem a bevezetőt, épp ideje játszanom egy kicsit és megnézni, hogy mi történt az ismerőseim körében az elmúlt pár órában.
A sorozat további részében betekintünk az alkalmazások típusaiba, majd pedig kiszemelek 1-2 érdekesebbnek tűnő, vagy az ismerőseim által széles körben felhasznált alkalmazást, melyeket elemzés céljából felboncolok, hogy hogyan is van ez. A minialkalmazás fejlesztők klubjába is benézek a Facebookon, és ha minden jól magam is létrehozok egyet.
2009. május 3., vasárnap
Vatera új fizetési módja, Abaqoos

Vaterás eladóként felkeltette érdeklődésem, hogy mi az az Abaaqoos, amit most minden felé reklámoznak az oldalon...

Nem tudom, hogy olvasóim mennyire ismerik az eBay-en használatos fizetési módot, minden esetre most ismertetni fogom, mert az Abaqoos-t lehetne PayPal-nak nevezni, annyira egyforma.
Mivel kb. 2 éven át eBay felhasználó voltam, fizetéseimet az ott alkalmazott PayPal rendszeren keresztül rendeztem.
A PayPal-hoz mindössze egy dombornyomott bankkártyára van szükség, és máris mehet a vásárlás. Regisztrálni kell az oldalukon, meg kell adnunk a bankszámlaszámot és a bankkártya számát. Ez azért jó nekünk, mert ha olyan eladónak fizetünk aki szintén rendelkezik PayPal fiókkal, akkor nem kapjuk meg egymás bankszámlaszámát. Azzal a rendszer rendelkezik és elvégzi az átutalást a 2 PayPal fiók között, a nélkül, hogy kiadnánk olyan bizalmas adatokat mint a bankszámlaszám. Ami még megemlítendő, hogy a tranzakciók azonnal teljesülnek, tehát 7-24-es szolgáltatás.
Az Abaqoos ugyan ezt tudja, csak hát magyar vizeken dolgozik.
Egyelőre csak OTPDirekt szolgáltatással rendelkező személyek nyithatnak Abaqoos fiókot. Ez nagy hátrány, mert elég sok bank van Magyarországon, de az Abaqoos válasza, az hogy bővíteni fogják azon bankok körét, melyekkel igénybe vehető a szolgáltatás.
És most következzék az anyagi vonzat. Mint minden a mai világban bizony ez sincs ingyen... De ami még felháborítóbb, az a költsége!
Itt egy táblázat, ami a vaterás felhasználás költségeit írja le:
A szállítási költséghez hasonlóan az eladó döntheti el, hogy az átutalás díját ő vállalja-e vagy a vevőt terheli vagy pedig megegyeznek.
A jutalék levonása a tranzakció bruttó értéke alapján, tranzakciónként történik. Az alábbi értéksávok alapján történik a tranzakciós jutalék kiszámolása (a minimum tranzakciós díj 1 forint):
1 – 20.000 HUF között:.............3,99%
20.001 – 100.000 HUF között....3,49%
100.001 – 250.000 HUF között...2,99%
250.001 HUF-tól........................1,99%
Egyéb helyeken is használható az Abaqoos.
Eredeti hírIndul a neonomádok szezonja!
A neonomád életmód lényege, hogy ha olyan munkakörünk van, ahol nem követelmény hogy irodában dolgozzunk, megtehetjük azt otthonról, vagy egy kávézóból, étteremből. Természetesen ennek technikai követelményei is vannak, melyek egy laptop és egy mobiltelefon formájában testesülnek meg.
Most, hogy ilyen szép az idő arra buzdítok minden neonomádot, hogy a szabadból dolgozzon. Nagyon kellemes lehet, egy parkban ülve dolgozni, netezni. Itt csak két tényező szab határt szabadságunknak, ami a laptop telepének éllettartama, ill. az hogy, rendelkezünk-e mobilinternettel. Sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy a telep túl rövid ideig bírja, ezért tartós munkára nem alkalmas a park, mint helyszín, mert a neonomádnak konnektorra szüksége van!
Ezért inkább eredeti formájában ajánlott neonomádkodni, vagyis hogy olyan kávézókban, éttermekben telepedjünk le, ahol van konnektor és nem utolsó sorban Wifi. A helyek többségén ingyenes a Wifi, mellyel becsábítják az ilyen formában dolgozó embereket, de az elvárt, hogy valamit rendeljünk "cserébe", ezért nem minden esetben mondható olcsónak a neonomád életvitel.
Miért is jobb egy kávézóban dolgozni, mint a nyugodt otthoni környezetben? A társaság miatt. Több helyen olvastam, hogy az otthonról dolgozók, azért járnak el, mert az ember ugyebár társas lény, és szükésge van emberi kapcsolatokra, így megkapja a munkájához szükséges szabadságot, és nem lesz teljesen magányos. Azonban ennek is vannak hártányai, mert ha esetleg olyan neonomád társra találunk aki az idegeinkre megy, átkozzuk a napot amikor találkoztunk vele (persze, odébb lehet állni minden esetben...)
Másik hátránynak tudható be az állandó zsivaly, és ha nem dohányzunk a cigarettafüst.
A neonomád életvitelt nem tudom úgy elképzelni, hogy valaki azt a hét 5 napján művelje, de ha távmunkások vagyunk, néha bizony jól jöhet, hogy kiaszabadulunk a lakásból, így heti 1-2 alakalommal mindenképp kellemes lehet.
Milyen körökből kerülnek ki a neonomádok? A többség a 20-30-as éveikben menedzser ill. programozó réteg, akiknek valóban szükésgtelen lenne 8-16-ig egy irodában ülve pötyögni, telefonokat bonyolítani.
Miért jó a munkáltatónak? Nem kell az iroda bérléséért fizetnie, ill. az azzal járó költségeket: víz, villany, fűtés, légkondi... Így szimplán a dolgozó bérét kell megfizetnie, ami így lehet magasabb egy picivel, mert nincsenek egyéb vonzatai.
A bejegyzés ötlete
2009. április 26., vasárnap
Minialkalmazások az iWiW-en
A dolog lényege, hogy ezen túl az iWiW nem csak arra szolgál, hogy az internet "tároljuk" ismerőseink elérhetőségét, hanem most már játszunk is, és a programok kapcsán valóban fenntartsuk ismeretségünk, barátságunk.
A minialkalmazások megjelenése nem csak a felhasználók számára jelent előrelépést, hanem a magyarországi programfejlesztők számára is. Csak egy jó ötlet kell, ahhoz hogy el kezdjenek használni egy alkalmazást.
Jelenleg 38 minialkalmazás érhető el. Mindegyik mellett kijelzi, hogy azt hány iWiW tag használja. Jelenleg legtöbben az "egymás szemében" elnevezésű programot használják, melynek lényege, hogy ismerőseid anonim módon alkotnak rólad véleményt. Legkevesebben a "twittINNEN" programot használják, ami arra való hogy az iWiW-en keresztül használják a twitter-t.
Számos apróság található itt. Lehet sudoku-t játszani, bejelölni egy térképen, hogy a föld mely pontjára szeretnénk elutazni, párt keresni, megosztani, hogy milyen zenét hallgatunk, casino-zni, ... és még sokáig sorolhatnám, de egyszerűbb személyesen megtekinteni a kínálatot.
Innentől kezdve nagy változások várhatóak a magyar internetező közösség életében. Pillanatok alatt eldől, hogy valamit jónak tartanak-e, vagy sem.
1 alkalmazást kívánok kiemelni, mivel könyvtáros vagyok, e mellett nem mehetek el szó nélkül. Úgy néz ki, hogy az Országos Széchényi Könyvtár munkatársai is meglátták a lehetőséget a minialkalmazásokban, ezért maguk is létrehoztak egyet. Az OSZK Digitális Könyvtárának a keresőjét telepíthetjük. Ezt nagyon jó ötletnek találom, a könyvtárak népszerűsítésre, és Web2-es eszközök alkalmazására. Nagyon sok potenciális felhasználó van jelen az iWiW-en akiknek, így meg tudjuk mutatni, hogy mennyi minden van az internet. Biztosra veszem, hogy sokuk nem tud erről, és maguktól nem találnák meg, de így őket is el tudjuk érni, és ha tetszik nekik, terjeszthetik és ha még utána is járnak, még könyvtárhasználókká és- látogatóvá válhatnak.
2009. április 18., szombat
Itt a ráncfelvarrt, plasztikázott iWiW!
Nagyon is itt volt már az ideje, hogy frissítsenek a kinézeten. Az iWiW az indulás óta, vagyis most már 7 éve működött a régi kezelőfelülettel.
Igazából butaság arról írnom, hogy új kinézet, mert nem történt más, hogy a régit egy kicsit átalakították. (klikk a képre!)
Ami újdonságnak számít és Facebook felé haladás egyik legbiztosabb jele, hogy ha belépünk egyik ismerősünk profiljába megjelenik egy olyan fülecske, hogy "Hírfolyam". Ha erre kattintunk, akkor megmutatja nekünk, hogy az adott ismerős a közelmúltban mit tett iWiW-en, pl.: új képet adott meg, csatlakozott egy klubhoz, új ismerősre tett szert... Ezek mind ismerősek lehetnek a Facebook-ról.
Később a frissítés újabb jeleként meg fognak jelenni az iWiW-en is a minialkalmazások.
Kíváncsian várom a további fejleményeket, amiről valószínűleg be fogok számolni.
Még egy kis ráadás: az ok, amiért nem kompletten új dizájnt kapott az iWiW: a felhasználók. Egy teljes átalakulás után senki se találna meg semmit, ezért döntöttek a fokozatos változtatás mellett, mert nem akartak drasztikus lépésekhez folyamodni. Sok felhasználó elpártolt volna az oldalról.
Hírforrás
Vattoz.com- Online zenehallgatás, egyszerű megosztás
Nagyon egyszerű a működési elve: beírjuk a keresőbe az előadót, vagy a keresett szám címét és máris hallgathatjuk online. Vagy hozzáadhatjuk a lejátszási listánkhoz.
Valószínűleg a YouTube zenéit használja fel az oldal. Akkor bukott le az oldal, amikor rákerstem egy számra és kiírta mellé, hogy "Offical Video".
Hihetetlenül sok számot lehet hallgatni rajta, mindenképp érdemes megnézni. Azért jobb mintha a YouTube-ot használnánk "háttérzenének", mert ott nagyon leterheli a kapcsolatot a videó betöltése. Sőt, ki is van írva, hogy "Powered by YouTube". Sajnos ebből kifolyólag felmerül az a hátrány, hogy a zeneszámok minősége, olyan rossz is mint a videók a YouTube-on.
Most meg azt írj ki, hogy ez a szponzor. Valami lengyel videómegosztó.
De nem is ez a lényeg, amiért post-ot írok róla, hanem az egyszerű megosztási lehetősége miatt. Facebook-on pár pillanat elérhetővé tehetjük ismerőseink számára az általunk hallgatott zenéket, és így nagyon egyszerűen megmutathatunk egy kedvelt dalt, az ismerőseinknek. Kipróbáltam a Facebook-os megosztás és 3 kattintás után, ott volt a helyén :)
Azt hiszem, valami igazán jó dolog került a kezünk közé, csak az a kérdés, hogy mikor fogják különféle zenekiadók letámadni jogsértés miatt?
A megosztási lehetőségek egyébként az alábbi oldalakkal lehetségesek: Facebook, Delicious, MySpace, Twitter, Digg, Google, Stumble Upon és Reddit.
Hírforrás
Vattoz.com
2009. április 5., vasárnap
Egyre népszerűbb a "Twitter"

Azzal, hogy a Facebook új dizájnjában átvették a Twitter alapelvét, megnőtt az így "twitterezők" száma.
Magyarországon a Twitter használata nem igazán elterjedt, csak néhány "bennfentes" használja, olyanok akik, kattannak minden újdonságra web-en.
Azonban amióta a Facebook az új dizájnnal működik, ha nem is a Twitterezők száma, de azok száma akik Twitter-szerű alkalmazást használnak, rohamosan nőtt.
Azok akik korábban semmit se tudtak/tudnak a Twitterről a Facebook-on -tudtukon kívül- "twittereznek". Vagyis kiírják státuszukat, tartalmakat osztanak meg, linkelnek.
Tehát, a magyarok többsége azért nem használta a Twitter-t mert nem ismerte, ill. nem volt olyan ismerőse aki tagja lett volna Twitter-nek.
Őszintén bevallom, én is akkor ismertem meg a Twitter-t amikor a Facebook kapcsán középpontba került.
Magunk is tapasztalhatjuk, hogy Twitter-t nem használunk, de a Facebook-on "twitterezünk".
Az a kérdés szerintem, hogy ha már így "ellopták" a Twitter által fejlesztett találmányt, tudnak-e tenni valamit azért, hogy ebből hasznuk is származzon a Twittereseknek, ha már ilyen jó dolgot adtak nekünk használatra.
(bocsánat a sok szóismétlésért, de ezt másképp nem lehetett megírni)
Hírforrás
2009. április 4., szombat
Fizetős lesz a Last.fm

Sajnos le kell mondanunk a Last.fm által nyújtott több mint 7 millió ingyenes dalról...
A későbbiekben 3 ország kivételével fizetőssé teszik ezt a remek oldalt (aki nem ismeri a Last.fm-et, azok számára itt egy kis segítség: Wikipédia, Potn blogja).
Az Egyesült Államok, Németország és Nagy-Brittania kivételével, havi 3 euro-nak megfelelő összeget kell fizetni, azért hogy hozzájussunk ahhoz, ami eddig ingyen volt.
A cikk kedvéért magam is regisztráltam az oldalra és sajnálattal vettem tudomásul, hogy csak most fedeztem fel ezt a remek site-ot. Ha egy előadóra keresünk belehallgathatunk fél percre néhány dalába, majd, ha tetszik pénzért letölthetjük.
De lehetőséget kínál az oldal ingyenes rádióhallgatásra is. Ez fognak megszűnni, mondván, az oldal a reklámokat, a fentebb említett 3 országra koncentrálja, és a letöltésekből származó legnagyobb bevétel is tőlük származik. Azért hogy a többi ország ne vigye el a 3 nagyon keresett hasznot, szükség van a 3 euro-s havidíj bevezetésére.
Azért nem szép dolog, hogy a többi országnak fizetni kell, de a mai világban minden csak a pénzről szól, és ez ellen nem tehetünk semmit, maximum annyit, hogy nem használjuk tovább a Last.fm-et.
Azért néhány szolgáltatás továbbra is ingyenes marad, mint a közösségi szolgáltatások, a zenei információk, és a videók, ill. a scrobbling.
Eredeti hír
Hírforrás
További magyar hírforrás
2009. március 29., vasárnap
Új iWiW!
Április közepétől új kinézettel találkozhatunk a népszerű közösségi oldalon...
Blogomban gyakran foglalkozom a Facebook-kal, ami a magyar felhasználók körében is kezd egyre népszerűvé válni. Számomra már egyértelműen a Facebook jelenti a nagybetűs közösségi portált, az iWiW nálam már leszerepelt.
Az iWiW-nél is megérezték, hogy a magyarok többsége előnyben részesíti a Facebook-ot ezért, nem volt mit tenni, újításra adták a fejüket. És hogy mi köze ennek a Facebook-hoz? Az hogy az új dizájn néhány elemében hasonlít a Facebook kezelőfelületére.
Talán még az új dizánj kifejezés is túlzás, csupán egy kisebb "ráncfelvarrásról" van itt szó.
Első ami nagyon hasonló az, hogy az iWiW-be is beépülnek miniapp-ek (értsd: mini alkalmazások). Egy ideje a fejlesztők számára már elérhető az API oldal az iWiW-en.
Láthatóan egy finomabb, légiesebb kinézetű oldallal lesz dolgunk a jövőben.
De a sok beszéd helyett mindenki nézze meg magának itt.
Hírforrás
További hír a témában
2009. március 22., vasárnap
Twittert másolja a Facebook
Már egy ideje tapasztalható, hogy a Facebook kezdőlapja jelentősen megváltozott...
Őszintén szólva korábban alig használtam a Facebook-ot. Csak azért jártam fel, mert az egyik barátnőm azon keresztül levelezett velem.
Viszont kb. egy hete nem tudok lekattanni az oldalról, ami valószínűleg az új dizájnnak köszönhető.
Lássuk nagy vonalakban, hogy mi is változott.
A címben szereplő Twitter másolás ott érhető tetten, hogy középre egy olyan felület került, ahol aktívan oszthatjuk meg tartalmainkat az ismerőseinkkel. Értesd ez alatt: hozzászólások közzététele, videók és fotók megosztásán át, sok minden (kvíz eredmények :D
A jobb oldali sávba kerültek az olyan információk, melyek az ismerőseink által népszerűek, vagy aktuális dolgokat jeleníti meg.
A bal oldal megmaradt a navigáció részére.
Az új Facebook lényege a még nagyobb aktívítás, tartalommegosztás, a használók még nagyobb fokú bevonása és igazi közösség kialakítása.
Sokan hátránynak tekintik az új kezelőfelületben azt, hogy mostmár nem látjuk az egyének aktivítását, csak ha az adatlapjukra klikkelünk. Így nem látjuk, ha valemelyik ismerősünk új ismerősre tett szert. De szerintem ez egyáltalán nem baj, engem kifejezetten idegesített, és nem érdekelt, hogy ha a barátnőm már ismer valakit, akihez nekem semmi közöm...
Összegezve a lényeget, Nekem sokkal jobban tetszik az új Facebook. Az aktívítás, a tartalommegosztás, igazán érdekessé teszi számomra. Így még jobban megismerhetem a barátaimat!
Hírforrás
2009. március 15., vasárnap
Facebook és az adó 1%-a
Fel kell venni a miniapp-ot, majd kiválasztani az adatbázisból, a támogatni kívánt szervet, mely így bekereül az aktivításfeedbe, és a profilba is beépíthető, amivel jó (?) reklámot aduk a szervezetnek.
Kipróbáltam én is, és igen jó ötletnek tartom. Sajnos még nem dolgozom, így nincs 1%-om, amit eloszthatnék, de majd később...
Egyébként az Országos Széchényi Könyvtár Corvina Alapítványának ajánlanám fel, az 1%-om, ha lenne. Ők ősnyomtatványok digitalizálásával és régi könyvek beszerezésével foglalkoznak. De ez itt nem a reklám helye.
A legtöbben (idáig 16-an), a FSF.hu alapítványnak adnák adójuk 1%-át, mely nyílt forráskódú szoftverek népszerűsítésével és honosításával foglalkozik. Ebből látszik, hogy Magyarországon leginkább a geekek figyeltek fel erre a miniapp-re.
Hírforrás
IWiW social timeline
Az "Évről évre" funkció még csak béta verzióban létezik, de már kipróbálható.
Arra képes, hogy megadjuk, hogy honnan ismerjük az ismerősünket. Ha jó sok ismerősnél kitöltjük ezt az adatlapot, abból fog felépülni egy "idő vonal", amiből kiderül életünk folyása. Pl.: hogy az általános iskolában, munkahelyen kivel, mikor ismerkedtünk meg, de vannak egyéb lehetőségek is (lakótársam, összefutottunk, járt
Azt hiszem többségünk nem osztana meg ilyen információt a nagyközönséggel. De be lehet állítani, hogy ki láthatja ezt a viszonyrendszert: mindenki, vagy csak az ismerőseim, vagy olyan, aki mind a kettőnket ismeri.
Az Online-társadalomban nagy riadalmat váltott ki ez a hír, sokaknak nem tetszik, hogy most már tényleg mindent meg fognak tudni rólunk, de én azért 2 dolgot mondanék ezzel kapcsolatban: az egyik, hogy nem kötelező se megadni ezek az adatokat, se az iwiw tagjának lenni, a másik pedig, hogy akinek nincs titkolni vagy félnivalója annak nem kell aggódnia.
Tény az is, hogy csínján kell bánnunk azokkal az információkkal, amiket kiadunk magunkról az interneten.
Amit még fentebb írnom kellett volna, hogy nem elég az, hogy mi kitöltjük a megfelelő mezőt, a másik félnek meg kell erősíteni a hitelességét, így jobban kontrollálhatók, és kiszűrhetők a nem valós kapcsolatok.
Úgy érzem, hogy ez valóban túlzás, elég ha én és az ismerősöm tisztában vagyunk azzal, hogy honnan ismerjük egymást, és ehhez nem sok köze van másoknak. Kedvem se lenne minden ismerősömnél beírogatni, hogy honnan ismerem. Pláne akkor, ha valakinek túl sok van.
Hírforrás
2009. március 12., csütörtök
Google Naptár és az 1956. március 15-ei forradalom (frissítve)
Ne lepődjön meg az olvasó, nem olvassa rosszul és nem én vagyok ilyen buta.
Egy ideje téves adatot jelenít meg a Google naptár szolgáltatása március 15-re. Valaki nagyon csúnya hibát követett el ezzel, ami hidegen hagy, mert csak a szerző tudatlansága tükröződik benne, de hogy kikerült a nyilvános naptárra, az már nagyon ciki.
Remélem valaki mihamarabb javítja 1848-ra az évszámot, mert ez így fájdalmas.
Edit: március 15-re sikerült javítaniuk a hibát.
Google Naptár
Hírforrás
Network.hu botrány!
A Network.hu egy közösségi oldal, mint az Iwiw, Facebook, Hi5 és társai.
Mivel nem túl ismeretek, egy nagyon alattomos húzással kívántak új felhasználókra szert tenni.
Tagjaiktól elkérték iwiw-es, citromail-es, myvip-es, yahoomail-es, vagy gmail-es felhasználónevüket és jelszavukat (a hangsúly a jelszón van), mondván egy nyereményjátékhoz szükséges a részvételhez. Ezzel ellentétben a Network.hu bot automatikusan belép a megadott adatokkal, és spam levelet küld szét a felhasználó ismerőseinek, arra buzdítva őket, hogy csatlakozzanak a Network.hu közösségéhez.
A legszebb az egészben, hogy a Network.hu szabályzata szerint tilos a felhasználók adatait kereskedelmi tevékenységre felhasználni.
Szerintem senki sem örül annak, ha spam levelek törlésével kell töltenie az idejét (mert az alap, hogy el se olvassuk, de a törlés is időbe kerül).
A másik, hogy az internetes társadalom primitivizmusa még mindig nem tűnt el. Nagyon szomorúnak találom, hogy még mindig vannak olyan emberek, akik önként és dalolva kiadják adataikat harmadik személynek.
Nem is csatlakoznék, egy olyan site-hoz, mely ilyen eszközökhöz folyamodik a felhasználók gyarapítása végett. Itt is a profit növeléséről szól a dolog- minél több a felhasználód, annál drágábban tudod eladni a reklámfelületed.
Hírforrás
Eredeti hír
2009. március 2., hétfő
A Google miatt már falukat is átneveznek!

Unióról ad találatokat, nem pedig a településről, amelyet így nagy lehetőségektől fosztanak meg turisztikailag.Az új lehetséges nevek: Ville d'Eu, Eu-le-Château, Eu-en-Normandie.
Hírforrás; Eredeti hír
A képek a Google Maps oldaláról származnak.
2009. március 1., vasárnap
Vimeo videómegosztó oldal
Ebben a cikkben egy videómegosztó portált fogok bemutatni.
Miután meglátogattam a Vimeo oldalát eldöntöttem, hogy határozottan megpróbálom rávenni olvasóimat arra, hogy YouTube helyett Vimeo-t használjanak.
Miért is? Egyszerűen azért, mert minden tekintetben jobb.
Ha csak annyit mondok, hogy sokkal jobb a kép és a hang minősége, azt hiszem már mindenkit meggyőztem. De emellett számos funkció teszi vonzóvá a Vimeo-t.
Egyik fő tulajdonsága, hogy HD (high defintion) minőségben is lehet videókat feltölteni, ami 1280x720-as arányú felbontást tesz lehetővé. Mondanom se kell, hogy nagyobb és szebb.
A másik ami engem megfogott az az oldal kinézete (ha csúnya magyarítással írom "dizájnja"). Sokkal szebb és letisztultabb, mint YouTube-os társa. A felhasználói felület és minden barátságosabb.
Apró, de feltűnő jelenség, hogy egy videó nézése közben eltűnik az a mező, mely jelzi, hogy hány percnél és hol tartunk a videóban.
Egyetlen hátrány mondható el -ami nem az oldal hibája- hogy jóval szerényebb a felhozatala, mint a YouTube-on, ami érthető, mivel még nem tett szert akkorra népszerűségre.
Reményeim szerint a jövőben legalább olvasóim a Vimeo-t fogják használni, hiszen minden szempontból jobb, a ma igencsak elterjedt YouTube-nál.
Hírforrásom
Google Friend Connect
Ez tulajdonképpen egy közösségi szolgáltatás, mely a közösségi oldalak (IWIW, FaceBook) ötletét hasznosítja.
A különbség abban mutatkozik meg, hogy akik bejelentkeznek, nem egy szerverrel rendelkező oldalra lépnek fel, hanem Google, Yahoo, AIM vagy OpenID fiókjukkal az összes olyan oldalon jelen vannak, ahol a szolgáltatás elérhető.
A látogatok kapcsolatba léphetnek egymással, barátkozhatnak, megoszthatnak egymással média tartalmakat, kommentelhetnek, játszhatnak és még több.
A kíváncsibbak kedvéért lássuk mi is történik a bejelentkezés után. Először is tájékoztat arról, hogy "xy" csatlakozott a közösséghez. Tehetünk postokat, ill. chat-szerű társalgásra is lehetőséget kínál a felület. Ha egy felhasználó nevére klikkelünk láthatjuk, hogy Ő milyen oldalakhoz csatlakozott, és milyen linkeket oszt meg a közösséggel. Érdekes dolog még, hogy a barátként felvehetjük az általunk ismert tagokat. Meghívhatom ismerőseimet az oldalra, ahová csatlakoztam. A meghívás történhet email-en keresztül, de olyan oldalakon keresztül is mint MySpace, Twitter, Facebook és a Delicious, hogy csak a legismertebbeket mondjam.
A blogon is elérhető a szolgáltatás. Iratkozz fel te is!
Google friendconnect
Hírforrás