2010. január 19., kedd
Facebook minialkalmazásai- általános működés
2009. november 30., hétfő
Facebook minialkalmazásai- készítés
A cikk egy angol nyelvű útmutatóból készült, mely megtalálható itt.
Itt az alapokat tekintjük át, ha valaki olyan problémára keres választ, melyről nem beszélek, érdemes megtekinteni az alábbi 2 kiváló forrást:
-Facebook developers wiki
-Facebook developers forum
Tisztázzuk, mi az ami nélkül nem is érdemes belekezdeni:
- jól tájékozottnak kell lennünk PHP, vagy valamilyen más programozási nyelvben- mint például a Ruby on Rails, JavaScript, vagy a Python;
- kell lenni alapvető ismereteinknek az Internetről, SSH-ról, MySQL-ről és az Unixról;
- rendelkeznünk kell egy tárhellyel, ahol az alkalmazás élni fog.
1) Amire elsősorban szükség van, és innen indul ki minden, az nem is más, mint egy Facebook fiók/profil. Keressük meg a Facebook Fejlesztők alkalmazást és telepítsük.
2) Kezdjük el egy új alkalmazás létrehozását, fogadjuk el a „Felhasználási feltételeket”.
3) Ha ezt megtettük megkapjuk az alkalmazásunk alapvető információit, melyek az alábbiak: API kulcsunk, mely kulcs azonosítja az alkalmazást a Facebook számára; és az Alkalmazási titkot, melyet a Facebook arra használ, hogy az általunk kért kérést azonosítsa. Ezt a kódot soha ne adjuk ki mások számára!
4) Mielőtt eljutnák a kód szerkesztéséig néhány beállítást még meg kell adni, ezért klikkeljünk a „Beállítások szerkesztése” gombra. Azt vegyük figyelembe létrehozáskor, hogy a kapcsolati, ill. email címünk, megegyezik a profilunkon megadottal.
5) Adjuk meg a visszahívási URL-t. Ez az a cím ahol az alkalmazás létezik egy szerveren.
6) Adjuk meg a canvas oldal URL-jét. A canvas oldal az a cím, ahol az alkalmazás él a Facebookon. Amikor a felhasználók hozzáférnek az alkalmazáshoz, ez az oldal ahová kerülnek. Jó ötlet, ha az alkalmazás nevét, vagy valami ahhoz hasonlót választunk. Ennek legalább 7 karakter hosszúnak kell lennie és csak betűket, pontot-vesszőt és aláhúzást tartalmazhat.
7) Azt szeretnénk, hogy a felhasználók elhelyezhessék az alkalmazást a profiljukon, ezért válaszoljunk Igen-nel arra a kérdésre, hogy „Hozzáadható az alkalmazásod a Facebookhoz”?
8) Akár hiszed, akár nem, mindössze erre van szükség ahhoz, hogy egy egyszerű alkalmazást elindítsunk.
Az alkalmazás beállítása a host-on:
Mielőtt beállítanánk a szerveren az alkalmazást, meg kell győződnünk róla, hogy a szerver készen áll-e arra, hogy a Facebook alkalmazást futtassa, kezelje.
o Ha olyan host szolgáltatást használunk, mint a Joynet, az Facebook PHP kliens könyvtárral installálva érkezik MySQL-el és memcached.
o Ha nem használ olyan host szolgáltatást, mely előre meghatározott Facebook alkalmazási környezettel rendelkezik, akkor szükséges lesz feltölteni kliens könyvtárat és MySQL-t installálni.
Ha a host be van állítva, akkor bemásolhatod a minta kódot a szerverre:
1) Menj vissza a fejlesztői alkalmazáshoz, és klikkelj a minta-kódra az alkalmazás információnál. Látni fogsz egy alapvető PHP fájlt, de vedd figyelembe, hogy a minta-kód műr tartalmazza az API kulcsot és titkot.
2) Ennek a fájlnak a tartalmát illeszd be az index.php nevű fájlba a szerveren, ugyanabba a mappába, ahol a Facebook kliens könyvtára található.
3) Az alkalmazásod készen áll a tesztelésre. Térj vissza a keresőbe és gépeld be a canvas oldal URL-jét.
4) Egy olyan oldalt kell látnod, mely az első 25 Facebook barátodat mutatja.
És ennyi. Ez egy egyszerű bemutató arról, hogy hogyan építs gyorsan egy Facebook alkalmazást. Bemutattunk néhány alapvető Facebook Platform fogalmat, úgy mint a Platform API-t és FBML, a Facebook jelölő nyelvet.
2009. november 9., hétfő
Facebook minialkalmazásai- biztonság
2009. október 31., szombat
Facebook minialkalmazásai- fajtái
2009. október 30., péntek
Facebook minialkalmazásai-bevezető
Egyre nő a magyarországi Facebook felhasználók száma, ezért nem árt figyelmet szentelni a jelenségnek, azon belül is, az egyre népszerűbb alkalmazásoknak.
Bizonyára, ha az olvasó is aktív Facebook felhasználó, feltűnt, hogy milyen sok időt töltünk az oldalon. Nem is mindig azért, hogy az ismerőseinkkel tartsuk a kapcsolatot, hanem egyre inkább azért, hogy megnézzük, mit tettek barátaink az elmúlt pár órában. Számos programocska található a site-on, és ez teszi igazán érdekessé az egészet.
Határozottan úgy tapasztalom,- lehet, hogy másoknál ez nem így van - hogy egyre inkább azért jelentkezem be, naponta többször is, hogy egy adott játékkal játsszak, vagy, hogy meglessem, milyen jópofa dolgot osztottak meg ismerőseim, például, hogy milyen mókás dolgot bontottak ki a Pandora box-ból.
Azt hiszem többen tanúsíthatják, hogy ezek a játékok és egyéb alkalmazások, konkrétan függőséget alakítanak ki. Talán nem is függőségről kéne beszélnem, hanem inkább megszokásról. Ha már egyszer elkezdjük onnantól kezdve nincs megállás, azok számára, akik hajlamosak ilyen kis butaságokra.
Személy szerint leginkább a játékokban veszek részt, és élem ki függőségem, de az alkalmazásoknak számos típusa van. Leggyakrabban a játékok és kvízek bűvkörébe kerülünk, de számos egyéb fajta is felfedezhető, melyek bemutatásra majd egy későbbi cikkben vállalkozom.
De jön a nagy kérdés hogy miért csináljuk? Többféle magyarázatot rangsorolni nem tudom, csak felsorolni őket, ki-ki döntse el maga, hogy Ő miért foglalkozik velük. Egyfelől, már írtam a megszokásról, hogy ha elkezdte az ember, akkor már nem hagyja abba. Másik oknak látom, és be kell vallanom, hogy elég jópofa időtöltés. Ha az ember éppen unatkozik, vagy nincs kedve dolgozni, de még ahhoz sincs kedve hogy valami értelemeset olvasson, akkor csak felmegy a Facebook-ra, hogy kitöltse azt a kvízt, amelyet már kb. 5 barátja megcsinált, csak azért hogy megtudja, hogy Ő vajon melyik típusba tartozna, ami a munkahelyi, iskolai étkezések, beszélgetések közepette, beszédtémául szolgálhat. Itt lép színre a közösségi szellem, mint kiváltó ok, hogy „ha mindenki csinálja akkor én is” alapon ne maradjunk ki a tutiból.
Ezek a kis programok a munka/tanulás folyamán igazán üdítően tudnak hatni. El kell ismernem, hogy jól esik tanulás közben 2 óránként felnézni az oldalra, fejlődni egy kicsit a kedvenc játékban, kinyitni valami vicceset a Pandora dobozból, és utána mindjárt más ha újra neki kell ülni a munkának.
Ezért itt most be is fejezem a bevezetőt, épp ideje játszanom egy kicsit és megnézni, hogy mi történt az ismerőseim körében az elmúlt pár órában.
A sorozat további részében betekintünk az alkalmazások típusaiba, majd pedig kiszemelek 1-2 érdekesebbnek tűnő, vagy az ismerőseim által széles körben felhasznált alkalmazást, melyeket elemzés céljából felboncolok, hogy hogyan is van ez. A minialkalmazás fejlesztők klubjába is benézek a Facebookon, és ha minden jól magam is létrehozok egyet.
2009. május 3., vasárnap
Vatera új fizetési módja, Abaqoos

Vaterás eladóként felkeltette érdeklődésem, hogy mi az az Abaaqoos, amit most minden felé reklámoznak az oldalon...

Nem tudom, hogy olvasóim mennyire ismerik az eBay-en használatos fizetési módot, minden esetre most ismertetni fogom, mert az Abaqoos-t lehetne PayPal-nak nevezni, annyira egyforma.
Mivel kb. 2 éven át eBay felhasználó voltam, fizetéseimet az ott alkalmazott PayPal rendszeren keresztül rendeztem.
A PayPal-hoz mindössze egy dombornyomott bankkártyára van szükség, és máris mehet a vásárlás. Regisztrálni kell az oldalukon, meg kell adnunk a bankszámlaszámot és a bankkártya számát. Ez azért jó nekünk, mert ha olyan eladónak fizetünk aki szintén rendelkezik PayPal fiókkal, akkor nem kapjuk meg egymás bankszámlaszámát. Azzal a rendszer rendelkezik és elvégzi az átutalást a 2 PayPal fiók között, a nélkül, hogy kiadnánk olyan bizalmas adatokat mint a bankszámlaszám. Ami még megemlítendő, hogy a tranzakciók azonnal teljesülnek, tehát 7-24-es szolgáltatás.
Az Abaqoos ugyan ezt tudja, csak hát magyar vizeken dolgozik.
Egyelőre csak OTPDirekt szolgáltatással rendelkező személyek nyithatnak Abaqoos fiókot. Ez nagy hátrány, mert elég sok bank van Magyarországon, de az Abaqoos válasza, az hogy bővíteni fogják azon bankok körét, melyekkel igénybe vehető a szolgáltatás.
És most következzék az anyagi vonzat. Mint minden a mai világban bizony ez sincs ingyen... De ami még felháborítóbb, az a költsége!
Itt egy táblázat, ami a vaterás felhasználás költségeit írja le:
A szállítási költséghez hasonlóan az eladó döntheti el, hogy az átutalás díját ő vállalja-e vagy a vevőt terheli vagy pedig megegyeznek.
A jutalék levonása a tranzakció bruttó értéke alapján, tranzakciónként történik. Az alábbi értéksávok alapján történik a tranzakciós jutalék kiszámolása (a minimum tranzakciós díj 1 forint):
1 – 20.000 HUF között:.............3,99%
20.001 – 100.000 HUF között....3,49%
100.001 – 250.000 HUF között...2,99%
250.001 HUF-tól........................1,99%
Egyéb helyeken is használható az Abaqoos.
Eredeti hírIndul a neonomádok szezonja!
A neonomád életmód lényege, hogy ha olyan munkakörünk van, ahol nem követelmény hogy irodában dolgozzunk, megtehetjük azt otthonról, vagy egy kávézóból, étteremből. Természetesen ennek technikai követelményei is vannak, melyek egy laptop és egy mobiltelefon formájában testesülnek meg.
Most, hogy ilyen szép az idő arra buzdítok minden neonomádot, hogy a szabadból dolgozzon. Nagyon kellemes lehet, egy parkban ülve dolgozni, netezni. Itt csak két tényező szab határt szabadságunknak, ami a laptop telepének éllettartama, ill. az hogy, rendelkezünk-e mobilinternettel. Sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy a telep túl rövid ideig bírja, ezért tartós munkára nem alkalmas a park, mint helyszín, mert a neonomádnak konnektorra szüksége van!
Ezért inkább eredeti formájában ajánlott neonomádkodni, vagyis hogy olyan kávézókban, éttermekben telepedjünk le, ahol van konnektor és nem utolsó sorban Wifi. A helyek többségén ingyenes a Wifi, mellyel becsábítják az ilyen formában dolgozó embereket, de az elvárt, hogy valamit rendeljünk "cserébe", ezért nem minden esetben mondható olcsónak a neonomád életvitel.
Miért is jobb egy kávézóban dolgozni, mint a nyugodt otthoni környezetben? A társaság miatt. Több helyen olvastam, hogy az otthonról dolgozók, azért járnak el, mert az ember ugyebár társas lény, és szükésge van emberi kapcsolatokra, így megkapja a munkájához szükséges szabadságot, és nem lesz teljesen magányos. Azonban ennek is vannak hártányai, mert ha esetleg olyan neonomád társra találunk aki az idegeinkre megy, átkozzuk a napot amikor találkoztunk vele (persze, odébb lehet állni minden esetben...)
Másik hátránynak tudható be az állandó zsivaly, és ha nem dohányzunk a cigarettafüst.
A neonomád életvitelt nem tudom úgy elképzelni, hogy valaki azt a hét 5 napján művelje, de ha távmunkások vagyunk, néha bizony jól jöhet, hogy kiaszabadulunk a lakásból, így heti 1-2 alakalommal mindenképp kellemes lehet.
Milyen körökből kerülnek ki a neonomádok? A többség a 20-30-as éveikben menedzser ill. programozó réteg, akiknek valóban szükésgtelen lenne 8-16-ig egy irodában ülve pötyögni, telefonokat bonyolítani.
Miért jó a munkáltatónak? Nem kell az iroda bérléséért fizetnie, ill. az azzal járó költségeket: víz, villany, fűtés, légkondi... Így szimplán a dolgozó bérét kell megfizetnie, ami így lehet magasabb egy picivel, mert nincsenek egyéb vonzatai.
A bejegyzés ötlete