2009. március 29., vasárnap

Új iWiW!


Április közepétől új kinézettel találkozhatunk a népszerű közösségi oldalon...

Blogomban gyakran foglalkozom a Facebook-kal, ami a magyar felhasználók körében is kezd egyre népszerűvé válni. Számomra már egyértelműen a Facebook jelenti a nagybetűs közösségi portált, az iWiW nálam már leszerepelt.
Az iWiW-nél is megérezték, hogy a magyarok többsége előnyben részesíti a Facebook-ot ezért, nem volt mit tenni, újításra adták a fejüket. És hogy mi köze ennek a Facebook-hoz? Az hogy az új dizájn néhány elemében hasonlít a Facebook kezelőfelületére.
Talán még az új dizánj kifejezés is túlzás, csupán egy kisebb "ráncfelvarrásról" van itt szó.
Első ami nagyon hasonló az, hogy az iWiW-be is beépülnek miniapp-ek (értsd: mini alkalmazások). Egy ideje a fejlesztők számára már elérhető az API oldal az iWiW-en.
Láthatóan egy finomabb, légiesebb kinézetű oldallal lesz dolgunk a jövőben.
De a sok beszéd helyett mindenki nézze meg magának itt.

Hírforrás
További hír a témában

2009. március 22., vasárnap

Twittert másolja a Facebook



Már egy ideje tapasztalható, hogy a Facebook kezdőlapja jelentősen megváltozott...

Őszintén szólva korábban alig használtam a Facebook-ot. Csak azért jártam fel, mert az egyik barátnőm azon keresztül levelezett velem.
Viszont kb. egy hete nem tudok lekattanni az oldalról, ami valószínűleg az új dizájnnak köszönhető.
Lássuk nagy vonalakban, hogy mi is változott.
A címben szereplő Twitter másolás ott érhető tetten, hogy középre egy olyan felület került, ahol aktívan oszthatjuk meg tartalmainkat az ismerőseinkkel. Értesd ez alatt: hozzászólások közzététele, videók és fotók megosztásán át, sok minden (kvíz eredmények :D
A jobb oldali sávba kerültek az olyan információk, melyek az ismerőseink által népszerűek, vagy aktuális dolgokat jeleníti meg.
A bal oldal megmaradt a navigáció részére.
Az új Facebook lényege a még nagyobb aktívítás, tartalommegosztás, a használók még nagyobb fokú bevonása és igazi közösség kialakítása.
Sokan hátránynak tekintik az új kezelőfelületben azt, hogy mostmár nem látjuk az egyének aktivítását, csak ha az adatlapjukra klikkelünk. Így nem látjuk, ha valemelyik ismerősünk új ismerősre tett szert. De szerintem ez egyáltalán nem baj, engem kifejezetten idegesített, és nem érdekelt, hogy ha a barátnőm már ismer valakit, akihez nekem semmi közöm...
Összegezve a lényeget, Nekem sokkal jobban tetszik az új Facebook. Az aktívítás, a tartalommegosztás, igazán érdekessé teszi számomra. Így még jobban megismerhetem a barátaimat!

Hírforrás

2009. március 15., vasárnap

Facebook és az adó 1%-a

Facebook-on a profilunkban elhelyezhető egy olyan miniapp, mely megmutatja, hogy mely szervezetnek ajánljuk fel adónk 1 %-át.

Fel kell venni a miniapp-ot, majd kiválasztani az adatbázisból, a támogatni kívánt szervet, mely így bekereül az aktivításfeedbe, és a profilba is beépíthető, amivel jó (?) reklámot aduk a szervezetnek.
Kipróbáltam én is, és igen jó ötletnek tartom. Sajnos még nem dolgozom, így nincs 1%-om, amit eloszthatnék, de majd később...
Egyébként az Országos Széchényi Könyvtár Corvina Alapítványának ajánlanám fel, az 1%-om, ha lenne. Ők ősnyomtatványok digitalizálásával és régi könyvek beszerezésével foglalkoznak. De ez itt nem a reklám helye.
A legtöbben (idáig 16-an), a FSF.hu alapítványnak adnák adójuk 1%-át, mely nyílt forráskódú szoftverek népszerűsítésével és honosításával foglalkozik. Ebből látszik, hogy Magyarországon leginkább a geekek figyeltek fel erre a miniapp-re.

Hírforrás

IWiW social timeline

Új funkciót indított útjára a legnagyobb magyarországi közösségi portál az elmúlt napokban.

Az "Évről évre" funkció még csak béta verzióban létezik, de már kipróbálható.
Arra képes, hogy megadjuk, hogy honnan ismerjük az ismerősünket. Ha jó sok ismerősnél kitöltjük ezt az adatlapot, abból fog felépülni egy "idő vonal", amiből kiderül életünk folyása. Pl.: hogy az általános iskolában, munkahelyen kivel, mikor ismerkedtünk meg, de vannak egyéb lehetőségek is (lakótársam, összefutottunk, jártunk, barátomon keresztül...) Ha kiválasztunk 1 mezőt, akkor további lehetőségek közül választhatunk. Például: a "jártunk" fület kipipálva megkérdezi, hogy "hogy ment", "mi lett belőle" és mettől- meddig tartott.
Azt hiszem többségünk nem osztana meg ilyen információt a nagyközönséggel. De be lehet állítani, hogy ki láthatja ezt a viszonyrendszert: mindenki, vagy csak az ismerőseim, vagy olyan, aki mind a kettőnket ismeri.
Az Online-társadalomban nagy riadalmat váltott ki ez a hír, sokaknak nem tetszik, hogy most már tényleg mindent meg fognak tudni rólunk, de én azért 2 dolgot mondanék ezzel kapcsolatban: az egyik, hogy nem kötelező se megadni ezek az adatokat, se az iwiw tagjának lenni, a másik pedig, hogy akinek nincs titkolni vagy félnivalója annak nem kell aggódnia.
Tény az is, hogy csínján kell bánnunk azokkal az információkkal, amiket kiadunk magunkról az interneten.
Amit még fentebb írnom kellett volna, hogy nem elég az, hogy mi kitöltjük a megfelelő mezőt, a másik félnek meg kell erősíteni a hitelességét, így jobban kontrollálhatók, és kiszűrhetők a nem valós kapcsolatok.
Úgy érzem, hogy ez valóban túlzás, elég ha én és az ismerősöm tisztában vagyunk azzal, hogy honnan ismerjük egymást, és ehhez nem sok köze van másoknak. Kedvem se lenne minden ismerősömnél beírogatni, hogy honnan ismerem. Pláne akkor, ha valakinek túl sok van.

Hírforrás

2009. március 12., csütörtök

Google Naptár és az 1956. március 15-ei forradalom (frissítve)


Ne lepődjön meg az olvasó, nem olvassa rosszul és nem én vagyok ilyen buta.
Egy ideje téves adatot jelenít meg a Google naptár szolgáltatása március 15-re. Valaki nagyon csúnya hibát követett el ezzel, ami hidegen hagy, mert csak a szerző tudatlansága tükröződik benne, de hogy kikerült a nyilvános naptárra, az már nagyon ciki.
Remélem valaki mihamarabb javítja 1848-ra az évszámot, mert ez így fájdalmas.

Edit: március 15-re sikerült javítaniuk a hibát.

Google Naptár
Hírforrás

Network.hu botrány!

Korábban én se ismertem az oldalt, de ahogy mondják, a negatív reklám is reklám, és erre tökéletes példa a Network.hu.

A Network.hu egy közösségi oldal, mint az Iwiw, Facebook, Hi5 és társai.
Mivel nem túl ismeretek, egy nagyon alattomos húzással kívántak új felhasználókra szert tenni.
Tagjaiktól elkérték iwiw-es, citromail-es, myvip-es, yahoomail-es, vagy gmail-es felhasználónevüket és jelszavukat (a hangsúly a jelszón van), mondván egy nyereményjátékhoz szükséges a részvételhez. Ezzel ellentétben a Network.hu bot automatikusan belép a megadott adatokkal, és spam levelet küld szét a felhasználó ismerőseinek, arra buzdítva őket, hogy csatlakozzanak a Network.hu közösségéhez.
A legszebb az egészben, hogy a Network.hu szabályzata szerint tilos a felhasználók adatait kereskedelmi tevékenységre felhasználni.
Szerintem senki sem örül annak, ha spam levelek törlésével kell töltenie az idejét (mert az alap, hogy el se olvassuk, de a törlés is időbe kerül).
A másik, hogy az internetes társadalom primitivizmusa még mindig nem tűnt el. Nagyon szomorúnak találom, hogy még mindig vannak olyan emberek, akik önként és dalolva kiadják adataikat harmadik személynek.
Nem is csatlakoznék, egy olyan site-hoz, mely ilyen eszközökhöz folyamodik a felhasználók gyarapítása végett. Itt is a profit növeléséről szól a dolog- minél több a felhasználód, annál drágábban tudod eladni a reklámfelületed.

Hírforrás
Eredeti hír

2009. március 2., hétfő

A Google miatt már falukat is átneveznek!


Egy Franciaországban lévő település nem található meg a Google-n.

Hogy hová vezet ez az "elgoogliosított "világ? Ha nem vagy megtalálható a Google-n, akkor már nem is vagy jó.
Történt ugyanis, hogy Franciaországban át akarnak nevezni egy települést, mert nehéz rábukkani a keresőszolgáltatással. Ennek oka onnan ered, hogy a falut Eu-nak hívják, és ha a keresőbe ezt a kifejezést írják, az Európai Unióról ad találatokat, nem pedig a településről, amelyet így nagy lehetőségektől fosztanak meg turisztikailag.
Valljuk meg, igen kár lenne, ha nem utazhatnánk el oda. Nézd meg a képeket és meglátod, mire gondolok.
Az új lehetséges nevek: Ville d'Eu, Eu-le-Château, Eu-en-Normandie.

Hírforrás; Eredeti hír
A képek a Google Maps oldaláról származnak.

2009. március 1., vasárnap

Vimeo videómegosztó oldal


Ebben a cikkben egy videómegosztó portált fogok bemutatni.

Miután meglátogattam a Vimeo oldalát eldöntöttem, hogy határozottan megpróbálom rávenni olvasóimat arra, hogy YouTube helyett Vimeo-t használjanak.
Miért is? Egyszerűen azért, mert minden tekintetben jobb.
Ha csak annyit mondok, hogy sokkal jobb a kép és a hang minősége, azt hiszem már mindenkit meggyőztem. De emellett számos funkció teszi vonzóvá a Vimeo-t.
Egyik fő tulajdonsága, hogy HD (high defintion) minőségben is lehet videókat feltölteni, ami 1280x720-as arányú felbontást tesz lehetővé. Mondanom se kell, hogy nagyobb és szebb.
A másik ami engem megfogott az az oldal kinézete (ha csúnya magyarítással írom "dizájnja"). Sokkal szebb és letisztultabb, mint YouTube-os társa. A felhasználói felület és minden barátságosabb.
Apró, de feltűnő jelenség, hogy egy videó nézése közben eltűnik az a mező, mely jelzi, hogy hány percnél és hol tartunk a videóban.
Egyetlen hátrány mondható el -ami nem az oldal hibája- hogy jóval szerényebb a felhozatala, mint a YouTube-on, ami érthető, mivel még nem tett szert akkorra népszerűségre.
Reményeim szerint a jövőben legalább olvasóim a Vimeo-t fogják használni, hiszen minden szempontból jobb, a ma igencsak elterjedt YouTube-nál.

Hírforrásom

Google Friend Connect

A Google új szolgáltatást indított útjára Friend Connect néven.

Ez tulajdonképpen egy közösségi szolgáltatás, mely a közösségi oldalak (IWIW, FaceBook) ötletét hasznosítja.
A különbség abban mutatkozik meg, hogy akik bejelentkeznek, nem egy szerverrel rendelkező oldalra lépnek fel, hanem Google, Yahoo, AIM vagy OpenID fiókjukkal az összes olyan oldalon jelen vannak, ahol a szolgáltatás elérhető.
A látogatok kapcsolatba léphetnek egymással, barátkozhatnak, megoszthatnak egymással média tartalmakat, kommentelhetnek, játszhatnak és még több.
A kíváncsibbak kedvéért lássuk mi is történik a bejelentkezés után. Először is tájékoztat arról, hogy "xy" csatlakozott a közösséghez. Tehetünk postokat, ill. chat-szerű társalgásra is lehetőséget kínál a felület. Ha egy felhasználó nevére klikkelünk láthatjuk, hogy Ő milyen oldalakhoz csatlakozott, és milyen linkeket oszt meg a közösséggel. Érdekes dolog még, hogy a barátként felvehetjük az általunk ismert tagokat. Meghívhatom ismerőseimet az oldalra, ahová csatlakoztam. A meghívás történhet email-en keresztül, de olyan oldalakon keresztül is mint MySpace, Twitter, Facebook és a Delicious, hogy csak a legismertebbeket mondjam.
A blogon is elérhető a szolgáltatás. Iratkozz fel te is!


Google friendconnect
Hírforrás

Rendszeres olvasók